Dobry doradca restrukturyzacyjny – jak go znaleźć

Trafiają do nas przedsiębiorcy, którzy mieli złe doświadczenia z innymi doradcami restrukturyzacyjnymi. Kogoś doradca restrukturyzacyjny wprowadził w błąd. Od kogoś zażądał wygórowanego, nienależnego wynagrodzenia. Komuś nie potrafił pomóc w przegłosowaniu układu.

Jeżeli Twoja firma ma problemy finansowe i rozważasz restrukturyzację, żeby uniknąć upadłości, stoisz przed poważną decyzją: musisz nawiązać współpracę z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym.

Pięć faktów o aktualnym stanie rynku restrukturyzacji

  1. Liczba doradców restrukturyzacyjnych jest bardzo duża.
  2. Liczba doradców restrukturyzacyjnych, którzy zarządzali żywymi przedsiębiorstwami, jest bardzo mała.
  3. Większość doradców restrukturyzacyjnych zajmowała się wyłącznie upadłościami konsumenckimi. Czyli ich doświadczenie z przedsiębiorstwami jest zerowe.
  4. Zdecydowana większość doradców restrukturyzacyjnych ma doświadczenie jedynie w upadłościach (przedsiębiorstw lub osób fizycznych) – to klasyczni syndycy, czyli „grabarze”, a nie „lekarze”. Mogą sprzedać składniki majątku, ale nie pomogą Ci w uratowaniu firmy.
  5. Rynek restrukturyzacji w Polsce jest obecnie na etapie „Dzikiego Zachodu” – firma może łatwo stracić majątek, zdrowie lub życie, jeśli trafi na niewłaściwego doradcę.

Przedsiębiorca, który ma problemy finansowe i walczy o przetrwanie, nie powinien zdać się na łaskę i niełaskę przypadkowo wybranego doradcy restrukturyzacyjnego. Wybór doradcy powinien być staranny. Źle wybrany doradca może stać się dla firmy „gwoździem do trumny”.

Dobry doradca restrukturyzacyjny – jak go znaleźć?

Podobnie jak znajdujemy dobrego lekarza – przed wyborem warto po prostu zebrać więcej informacji.

  • Jak nazywają się osoby, które miałyby prowadzić Twoją restrukturyzację? Jakie są ich kompetencje i doświadczenia? Czy są wśród nich osoby mające doświadczenie w zarządzaniu żywymi firmami? Czy mają licencję doradcy restrukturyzacyjnego?
  • Ilu licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych pracuje w firmie/kancelarii, z którą chcesz podpisać umowę? Powinno być co najmniej dwóch – musisz mieć pewność, że ewentualna choroba lub nieobecność doradcy nie zaszkodzi Twojej restrukturyzacji.
  • Jakie postępowania restrukturyzacyjne prowadzą ci doradcy? Ale konkretnie: nazwy dłużników i sygnatury postępowań (a nie np. „pani Maria z branży gastronomicznej”). Warto skontaktować się z dłużnikami i zapytać ich, jak układała się współpraca z tymi doradcami.
  • Czy wynagrodzenie, które proponuje Ci doradca, nie przekracza maksymalnych stawek określonych w art. 35 prawa restrukturyzacyjnego?

Starannie wybrany, zaufany doradca restrukturyzacyjny będzie jak dobry lekarz – będzie kierował się Twoim dobrem i będzie potrafił Ci pomóc.