Restrukturyzacja firmy – strzeż się niekompetentnych doradców

Restrukturyzacja, ratowanie firmy, uchronienie jej przed upadłością – to ekstremalnie trudne zadanie. Bez wsparcia właściwych doradców zewnętrznych to niemal mission impossible. Właściwych – to znaczy jakich?

Restrukturyzacja – strzeż się doradców bez licencji

Podstawowym narzędziem ratowania firm są postępowania restrukturyzacyjne, oparte na przepisach prawa restrukturyzacyjnego. Przepisy te funkcjonują od niedawna. Są skomplikowane, niewiele osób je zna, a jeszcze mniej potrafi je stosować z pożytkiem dla zagrożonych firm. Dlatego zawód doradcy restrukturyzacyjnego jest zawodem regulowanym – żeby go wykonywać, trzeba zdać państwowy egzamin, spełnić szereg dodatkowych warunków i otrzymać licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Jeżeli Twój doradca nie ma tej licencji, to prawdopodobnie nie ma odpowiedniego doświadczenia, żeby Ci kompetentnie doradzać. Co więcej, taki doradca nawet nie będzie mógł pełnić funkcji nadzorcy układu w Twoim postępowaniu restrukturyzacyjnym. Bez licencji nie można też pełnić innych funkcji w postępowaniach restrukturyzacyjnych – nadzorcy sądowego lub zarządcy. Niewiele zatem będzie pożytku z takiego doradcy bez licencji.

Strzeż się doradców bez doświadczenia w zarządzaniu firmami

Ale licencja to za mało. To tylko wymóg elementarny. Warunek konieczny, ale niedostateczny kompetentnego pomagania firmom. Większość licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych w Polsce ma doświadczenie jedynie w zakresie upadłości konsumenckiej – ktoś taki raczej Ci nie pomoże…

Ostatecznie chodzi przecież o uratowanie Twojej firmy. Pomoc prawna, formalne postępowanie restrukturyzacyjne – to tylko środki do tego celu. Czy sądzisz, że w uratowaniu Twojej firmy pomoże Ci ktoś, kto nigdy nie zarządzał firmami?… Kto prowadził jedynie swoją jednoosobową działalność gospodarczą albo co najwyżej małą kancelarię prawną?…

Zapytaj swojego potencjalnego doradcę, w jakich firmach pełnił funkcję członka zarządu.

Strzeż się doradców, którzy nie mają osobistych doświadczeń w zakresie zarządzania firmami.

Najlepszy doradca to firma restrukturyzacyjna

Restrukturyzacja firmy, zarządzanie przedsiębiorstwem w sytuacjach kryzysowych to tak trudne i złożone zadanie, że Twój doradca powinien mieć kompetencje z różnych dziedzin. Dlatego najlepszym doradcą jest multidyscyplinarny zespół – firma restrukturyzacyjna, w której są doświadczeni doradcy restrukturyzacyjni, prawnicy i menedżerowie.

Ponadto lepiej korzystać z pomocy takiej firmy restrukturyzacyjnej, w której jest kilku licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych. Dzięki temu Twoja firma będzie miała zapewnioną ciągłość wsparcia w każdych okolicznościach.

Ratowanie firmy to zbyt poważna sprawa, żeby powierzać je doradcom bez licencji lub bez doświadczenia w zarządzaniu firmami.