Doradztwo biznesowe, pomoc w zarządzaniu firmą
Mogą Ci pomóc praktycy w zakresie zarządzania firmami – doświadczeni menedżerowie, którzy prowadzą własne firmy lub pełnili funkcję dyrektorów lub prezesów w przedsiębiorstwach małych, średnich i dużych, w kilkudziesięciu branżach. Skuteczne doradztwo biznesowe dla firm, pomoc w zarządzaniu firmą w kryzysie – to unikalne usługi, których nie otrzymasz w zwykłych kancelariach prawnych.
Doradztwo biznesowe lub inna pomoc w zarządzaniu firmą może – w zależności od potrzeb firmy – przybierać różne formy, na przykład:
- diagnoza problemów firmy – doradztwo biznesowe
- zarząd w postępowaniu sanacyjnym
- interim management
- zarząd sukcesyjny.
Pomoc w zarządzaniu firmą w kryzysieDiagnoza problemów firmy
W codziennym prowadzeniu firmy łatwo pomylić problemy pierwszorzędne z drugorzędnymi. Symptomy kryzysu – z rzeczywistymi przyczynami kryzysu. Doświadczony menedżer z zewnątrz może pomóc w ich znalezieniu.
Przykładowe symptomy kryzysu w firmie:
- spadająca płynność finansowa i w rezultacie opóźnienia w spłacaniu zobowiązań
- nadmierne zadłużenie
- spadająca sprzedaż
- pogarszające się wyniki finansowe
- utrata kluczowych klientów lub kontraktów
- utrata kluczowych pracowników.
Symptomy te mogą wynikać z wielu przyczyn, na przykład:
- brak odpowiedniego systemu informacji finansowych
- nieefektywne zarządzanie płynnością finansową
- wysokie koszty
- nieskuteczna sprzedaż
- zbyt szybki wzrost sprzedaży w stosunku do możliwości jej sfinansowania
- ryzykowne duże projekty
- nieopłacalne przejęcia innych firm
- zmiany w popycie rynkowym
- działania konkurentów
- niekorzystne zmiany cen towarów i usług dostawców.
Wychodzenie firmy z kryzysu powinno się zacząć od trafnej diagnozy – od znalezienia głównych przyczyn problemów. Bez trafnej diagnozy nie będzie skutecznej terapii.
Zarząd w postępowaniu sanacyjnym
Zdarza się, że firma składa do sądu wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, nie wiedząc, kto będzie zarządcą. Następnie sąd wyznacza zarządcę, który nigdy nie zarządzał żadną firmą, nie zna branży i nie pomaga firmie wyjść z kryzysu…
Istnieje lepsze rozwiązanie: we wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego można wskazać konkretnego zarządcę, do którego firma ma zaufanie. Zarządca w postępowaniu sanacyjnym musi mieć licencję doradcy restrukturyzacyjnego albo być spółką, w której wszyscy członkowie zarządu mają taką licencję (tak jest w przypadku Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o.). Ponadto zarządca powinien mieć doświadczenie w zarządzaniu żywymi firmami.
Zarząd sukcesyjny
Brak odpowiedniej świadomości prawnej społeczeństwa oraz brak odpowiedniej dbałości w zapewnieniu przyszłości firmy często powoduje, że przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą nie myśli o tym, co stanie się z firmą po jego śmierci. W takiej sytuacji bliscy zmarłego przedsiębiorcy znajdują się w wysoce trudnym położeniu. Oprócz tego, że muszą sobie poradzić ze stratą najbliższej osoby, na ich barkach spoczywają także decyzje co do dalszego losu firmy.
W takiej sytuacji spadkobiercy powinni powołać zarządcę sukcesyjnego, którego zadaniem będzie zapewnienie bieżącego funkcjonowania firmy do czasu zakończenia formalności spadkowych bądź też w przypadku braku woli dalszego kontynuowania działalności przez żadnego ze spadkobierców – do likwidacji firmy.
Continuum Restrukturyzacje oferuje pomoc także w zakresie zarządu sukcesyjnego firmą zmarłego przedsiębiorcy. Powierzenie zarządu w ręce profesjonalistów z doświadczeniem menedżerskim pozwoli na jak najmniej uciążliwe przeprowadzenie firmy przez proces jej zamknięcia bądź przygotuje ją do przejęcia przez następcę – spadkobiercę, który zdecyduje się na jej kontunuowanie. Z zarządem sukcesyjnym wiąże się szereg formalności i zagadek prawnych, stąd kluczowe jest skorzystanie z usług podmiotu posiadającego doświadczenie w tym zakresie. Spółka Continuum Restrukturyzacje doświadczenie takie posiada.