Mieliśmy ostatnio okazję udzielić kolejnego komentarza nt. aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju i problemów, które wykańczają polskich przedsiębiorców. Poniżej kilka najważniejszych fragmentów artykułu Macieja Rudke w Business Insider , w którym znalazły się wypowiedzi Sławomira Greli – Prezesa Zarządu Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o.:
“Kryzys energetyczny, rosnące koszty pracy, surowców i finansowania uderzają w polski biznes, zwiększając jego wydatki. Tym bardziej że kończą się czasy, w których firmy swobodnie mogły przerzucać wzrost swoich kosztów na klientów, a spore zasoby gotówki stanowiły bufor bezpieczeństwa. W takiej sytuacji rośnie ryzyko niewypłacalności, co niestety przełoży się na przyrost liczby restrukturyzacji, upadłości i zamknięć firm.”
“Narastający pesymizm w gospodarce związany jest ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności, co rodzi uzasadnione obawy o możliwość utrzymania w bieżącym roku rentowności prowadzonych przedsiębiorstw. Dotyczy to głównie branży hotelarskiej i gastronomicznej, które jeszcze nie do końca podniosły się po pandemii, a które teraz cierpią z powodu wzrostu cen energii elektrycznej oraz gazu, jak i branży budowlanej, która odczuwa już spadek nowych inwestycji w budownictwie mieszkaniowym.”
„Aktualnie główna przyczyna zagrożenia niewypłacalnością największej liczby firm to działanie następującego mechanizmu: wzrost kosztów działalności gospodarczej — zwłaszcza wyższe są ceny surowców, energii i gazu — i jednocześnie spadek popytu na produkty lub usługi firmy, uniemożliwiający przerzucenie wzrostu kosztów na klientów. Ten mechanizm najdotkliwiej odczuwają mikro i mali przedsiębiorcy. Zaczął już niszczyć branżę gastronomiczną: restauracje, bary, kawiarnie, firmy cateringowe, piekarnie, cukiernie.”
“W styczniu 2023 r. zaobserwowaliśmy nie tylko dalszy przyrost niewypłacalności, ale także zmiany w ich strukturze. (…) W styczniu liczba upadłości zwiększyła się o 45 proc. w porównaniu z grudniem 2022 r. oraz o 25 proc. wobec średnich wartości notowanych w drugiej połowie 2022 r.”
Dalsze prognozy są zatem niestety pesymistyczne. Tym bardziej warto znać mechanizmy, które mogą obronić firmę przed bankructwem.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu Macieja Rudke w Business Insider.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!