Ratowanie firm, czyli business rescue

Ratowanie firm to bardzo specyficzne usługi. Usługi te potrzebne są tym firmom, którym grozi upadłość. Ale jednocześnie tym, które mają szansę na uratowanie i uzdrowienie, czyli powrót do rentownej działalności.

Ratowanie firm odbywa się zwykle poprzez:

  1. restrukturyzację
  2. doradztwo biznesowe
  3. interim management.

Można ratować firmy także w inny sposób. Na przykład poprzez poszukiwanie nowego finansowania. Jednak aktualnie w Polsce firmy ratują się zazwyczaj poprzez trzy wskazane wyżej sposoby.

Rynek usług ratowania firm w Polsce jest na razie w fazie początkowej. Ponadto usługi te nie mają w Polsce dobrej nazwy. Używa się zwykle niejasnych określeń: restrukturyzacja, postępowania restrukturyzacyjne, doradztwo restrukturyzacyjne, transformacja, optymalizacja, consulting. Ale żadne z nich nie oddaje istoty tych usług. Na razie można je nazywać usługami business rescue.

Poniżej omówimy te trzy sposoby ratowania firm. Przy czym sposoby te mogą wystąpić zarówno pojedynczo, jak i łącznie z pozostałymi.

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja to bardzo mylące określenie. Większość osób guglujących „restrukturyzacja” to rolnicy szukający oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa… Oczywiście nie o taką restrukturyzację tu chodzi.

Natomiast pojęcie „restrukturyzacja firmy” ma dwa zakresy – szerszy i węższy. W szerszym sensie restrukturyzacja firmy to fundamentalne, jakościowe zmiany w funkcjonowaniu firmy, w jej konstytutywnych elementach.  Z kolei w węższym sensie restrukturyzacja firmy to formalne postępowanie restrukturyzacyjne, zdefiniowane w prawie restrukturyzacyjnym.

Zwykłe „kancelarie restrukturyzacyjne” operują jedynie w tym węższym zakresie. Z różnym skutkiem…

Tymczasem restrukturyzacja firmy w szerszym sensie niemal zawsze będzie potrzebna. Nawet jeżeli równolegle jest prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne. Szerzej pisaliśmy o tym m.in. tutaj: https://continuum.biz.pl/skuteczna-restrukturyzacja-bez-postepowania-restrukturyzacyjnego/.

Doradztwo biznesowe

Firma, która ma duże kłopoty, potrzebuje kompetentnych doradców. Kompetentnych – to znaczy mających praktycznie doświadczenie w zakresie zarządzania firmami. Kompetentny doradca potrafi trafnie zdiagnozować przyczyny problemów firmy, a następnie zaplanować dla firmy skuteczną terapię.

Optymalna terapia nie zawsze będzie formalnym postępowaniem restrukturyzacyjnym. Jednakże zwykła kancelaria prawna będzie w każdym przypadku proponować postępowanie restrukturyzacyjne lub upadłościowe. Jak powiedział A. Maslow: „Dla człowieka, który ma tylko młotek, wszystko, co napotyka, zaczyna wyglądać jak gwóźdź.”

Tymczasem kompetentny doradca biznesowy bierze pod uwagę wszystkie dostępne opcje. Nie tylko formalne postępowanie restrukturyzacyjne lub upadłościowe. Czasem firma potrzebuje czegoś innego: zmian w strategii, zmian kadrowych i organizacyjnych, negocjacji z wierzycielami, optymalizacji procesów itd. Kompetentne doradztwo w tak szerokim zakresie będzie możliwe jedynie wtedy, jeżeli doradcy sami są doświadczonymi menedżerami.

Interim management

Samo doradztwo czasem nie wystarczy. Czasem warunkiem uratowania firmy będzie wejście zewnętrznego menedżera na krótki czas. Jest to tzw. „interim manager” – doświadczony menedżer „do zadań specjalnych”, który potrafi szybko i skutecznie wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu firmy. Interim może przejąć zarządzanie całą firmą bądź jej istotną częścią (np. produkcją, sprzedażą lub finansami). Misja interima w firmie trwa zwykle kilka miesięcy.

Zwykłe kancelarie prawne czy firmy doradcze nie dysponują interimami o odpowiednim doświadczeniu i kompetencjach.

Ratowanie firm – kto świadczy te usługi

Rynek usług ratowania firm w Polsce jest aktualnie in statu nascendi. Jakość tych usług jest na ogół niska, a zakres – niepełny. Zwykłe kancelarie prawne, które prowadzą postępowania restrukturyzacyjne, nie mają kompetencji w zakresie doradztwa biznesowego czy interim management. Z kolei zwykłe firmy doradcze nie mają kompetencji w zakresie postępowań restrukturyzacyjnych.

Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o. świadczy usługi business rescue w pełnym zakresie. Zarówno w zakresie restrukturyzacji, jak i doradztwa biznesowego oraz interim management.

Chcesz uratować swoją firmę? Skontaktuj się z nami.