Tak naprawdę nie wiadomo – statystyki upadłości przedsiębiorstw nie pokazują całości problemu.
Popatrzmy na przykład na dane z października 2022 i 2023 r. przedstawione na wykresie:
W październiku 2022 r. polskie sądy ogłosiły upadłości 31 firm, a rok później – 52 firm (za MGBI). To małe liczby. Świadczące o niewydolności sądów, a nie o sytuacji firm.
Dużo więcej było wniosków firm o ogłoszenie upadłości – 119 w październiku 2022 r. i 123 rok później (za MGBI). Ale to nadal małe liczby.
Dużo większe liczby występują z prawej strony wykresu – to zainicjowane przez firmy postępowania o zatwierdzenie układu. 254 w październiku 2022 r. i 356 w październiku 2023 r. (informacja własna na podstawie KRZ). Postępowanie o zatwierdzenie układu to najskuteczniejsze postępowanie restrukturyzacyjne i najskuteczniejsza obrona przed bankructwem firmy. Inne postępowania restrukturyzacyjne tu pomijamy – są nieistotne w porównaniu z postępowaniem o zatwierdzenie układu.
Widać tu zatem wyraźnie:
- trend wzrostowy niewypłacalności w latach 2022/2023;
- przewagę postępowań o zatwierdzenie układu nad upadłościami firm.
Statystyki upadłości przedsiębiorstw nie pokazują wszystkiego
Powyższe liczby stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej niewypłacalności firm. Statystyki upadłości przedsiębiorstw nie ujmują dwóch najbardziej rozpowszechnionych sposobów bankrutowania i znikania firm:
- Wyrejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej i ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
- „Porzucenie firmy” – zwykłe zaprzestanie działalności, bez formalnego postępowania upadłościowego czy likwidacyjnego.
Ten pierwszy sposób jest właściwy, jeżeli właściciel firmy nie chce już kontynuować działalności gospodarczej. Gdyż upadłość konsumencka jest prostsza i tańsza niż upadłość przedsiębiorstwa.
Ale ten drugi sposób jest wyjątkowo szkodliwy – bo wtedy długi niestety pozostają…
Ile zatem firm w Polsce naprawdę bankrutuje? Nie wiadomo.
Nie upadaj pochopnie
Coraz więcej firm odkrywa najskuteczniejszą metodę obrony przed upadłością – postępowanie o zatwierdzenie układu.
Jeżeli Twoja firma ma problemy finansowe, ale jednocześnie chcesz ją uratować i kontynuować działalność gospodarczą – nie bankrutuj przedwcześnie. Rozważ zainicjowanie postępowania o zatwierdzenie układu.
Pomoże Ci w tym firma, która jest czymś więcej niż zwykłą kancelarią prawną – która specjalizuje się w usłudze ratowania firm i kontynuowania działalności gospodarczej.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!