Ile firm upadło w 2022 i 2023?

Tak naprawdę nie wiadomo – statystyki upadłości przedsiębiorstw nie pokazują całości problemu.

Popatrzmy na przykład na dane z października 2022 i 2023 r. przedstawione na wykresie:

W październiku 2022 r. polskie sądy ogłosiły upadłości 31 firm, a rok później – 52 firm (za MGBI). To małe liczby. Świadczące o niewydolności sądów, a nie o sytuacji firm.

Dużo więcej było wniosków firm o ogłoszenie upadłości – 119 w październiku 2022 r. i 123 rok później (za MGBI). Ale to nadal małe liczby.

Dużo większe liczby występują z prawej strony wykresu – to zainicjowane przez firmy postępowania o zatwierdzenie układu. 254 w październiku 2022 r. i 356 w październiku 2023 r. (informacja własna na podstawie KRZ). Postępowanie o zatwierdzenie układu to najskuteczniejsze postępowanie restrukturyzacyjne i najskuteczniejsza obrona przed bankructwem firmy. Inne postępowania restrukturyzacyjne tu pomijamy – są nieistotne w porównaniu z postępowaniem o zatwierdzenie układu.

Widać tu zatem wyraźnie:

  1. trend wzrostowy niewypłacalności w latach 2022/2023;
  2. przewagę postępowań o zatwierdzenie układu nad upadłościami firm.

Statystyki upadłości przedsiębiorstw nie pokazują wszystkiego

Powyższe liczby stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej niewypłacalności firm. Statystyki upadłości przedsiębiorstw nie ujmują dwóch najbardziej rozpowszechnionych sposobów bankrutowania i znikania firm:

  1. Wyrejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej i ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
  2. „Porzucenie firmy” – zwykłe zaprzestanie działalności, bez formalnego postępowania upadłościowego czy likwidacyjnego.

Ten pierwszy sposób jest właściwy, jeżeli właściciel firmy nie chce już kontynuować działalności gospodarczej. Gdyż upadłość konsumencka jest prostsza i tańsza niż upadłość przedsiębiorstwa.

Ale ten drugi sposób jest wyjątkowo szkodliwy – bo wtedy długi niestety pozostają…

Ile zatem firm w Polsce naprawdę bankrutuje? Nie wiadomo.

Nie upadaj pochopnie

Coraz więcej firm odkrywa najskuteczniejszą metodę obrony przed upadłością – postępowanie o zatwierdzenie układu.

Jeżeli Twoja firma ma problemy finansowe, ale jednocześnie chcesz ją uratować i kontynuować działalność gospodarczą – nie bankrutuj przedwcześnie. Rozważ zainicjowanie postępowania o zatwierdzenie układu.

Pomoże Ci w tym firma, która jest czymś więcej niż zwykłą kancelarią prawną – która specjalizuje się w usłudze ratowania firm i kontynuowania działalności gospodarczej.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!