Liczba restrukturyzacji rośnie

liczba restrukturyzacji dynamicznie rośnie

Liczba restrukturyzacji firm wciąż rośnie. W lutym 2024 r. aż 400 firm zainicjowało postępowanie o zatwierdzenie układu.

To absolutny rekord.

Liczba nowych postępowań o zatwierdzenie układu była w lutym największa w całym okresie obowiązywania prawa restrukturyzacyjnego w Polsce. W szczególności była o 18% większa niż w styczniu 2024 r. i o 20% większa niż w lutym 2023 r.

Liczba restrukturyzacji, w szczególności liczba nowych postępowań o zatwierdzenie układu, zależy głównie od dwóch czynników:

  1. Od kondycji małych firm. Im gorsza sytuacja finansowa jednoosobowych działalności gospodarczych i małych spółek, tym więcej nowych postępowań o zatwierdzenie układu.
  2. Od świadomości właścicieli i członków zarządu małych firm. Im więcej przedsiębiorców wie, że restrukturyzacja ratuje przed upadłością, tym więcej nowych postępowań o zatwierdzenie układu.

Prawo restrukturyzacyjne jest młodym prawem – działa dopiero od kilku lat. Dlatego nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców jeszcze nie wie, że najskuteczniejszym środkiem obrony przed bankructwem jest postępowanie restrukturyzacyjne, a zwłaszcza postępowanie o zatwierdzenie układu.

Jednak nie wystarczy otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne, żeby uratować firmę. Warunkiem udanej restrukturyzacji jest skorzystanie z pomocy kompetentnych i uczciwych doradców restrukturyzacyjnych. Błędy w postępowaniu restrukturyzacyjnym mogą skutkować decyzją sądu o odmowie zatwierdzeniu układu. Tak się stało ostatnio na przykład w spółce J. Palikota – Manufaktura Piwa Wódki i Wina S.A.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!